Mesajul acestei săptămâni este dat de cartea: 2 de Monede
În această imagine se pot observa mai multe simboluri importante:
- cei doi șerpi care ne vorbesc despre schimbarea continuă, ciclică a naturii, specifică lumii fizice (cel negru va deveni alb precum cel luminos se va întuneca); lumea fizică este o lume a dualității: lumină/întuneric, masculin/feminin, tinerețe/bătrânețe, viață/moarte pentru ca fiecare apoi să devină în final opusul său;
- figura lui 8 formată din două monezi în care sunt încadrate două stele, fiind simbolul universal al infinitului; este o reprezentare fără început și fără sfârșit, formată de un punct aflat în continuă schimbare de direcție. Atingerea acestui infinit determină dizolvarea direcțiilor celor patru săbii ce se apropie din cele patru colțuri ale imaginii, simbolizând într-un mod clar că orice acțiune, direcție sau posibilitate ale acestui prezent, nu reprezintă altceva, sau nimic mai mult decât o răsturnare temporară a unor evenimente.
Ce înțelegem din acest mesaj?
Creșterea noastră de la copil la adult și apoi de la adult la vârstnic au inclus tot timpul parcurgerea unor momente dificile ale schimbării, ale maturizării (precum alternarea anotimpurilor și efectele ei asupra pământului și naturii). Unele dintre aceste schimbări au fost confortabile, altele nu … însă au fost necesare.
Suntem chemați în aceste timpuri să trecem printr-o schimbare din nou; de data aceasta însă la nivel global, împreună. Este o invitație la a arăta dacă toată creșterea și experiențele anterioare, învățăturile și ghidajul maeștrilor ne-au folosit la ceva. Este un test de maturitate, de ridicare din poziția celui care încă așteaptă ajutor din afară, încă se percepe insuficient și are nevoie să fie împuternicit, salvat de altcineva „mai puternic” decât el sau este capabil „să-și ia patul în spate și să meargă”; să-și descopere înlăuntrul său lucrarea de conectare la divinul interior și să pună darul său în lume în aceste timpuri.
În acest sens suntem invitați să fim mai mult în noi cu noi, să deschidem spațiul tăcerii și să lăsăm propriu suflet să ne vorbească; puțină odihnă în noi poate ar ajuta … doar astfel putem rămâne fluizi, putem curge prin desfășurarea evenimentelor cu mai multă ușurință, iar auzindu-ne vocea interioară putem înțelege oportunitatea acestor timpuri.
Imaginea ținută chiar în structura sufletelor noastre, ne cheamă:
“Cel ce este în voi este mai mare decât cel ce este în lume.” (1Ioan 4.4).
Doar astfel putem să găsim pacea, o pace ce nu este separată de probleme și nu este o pace în afara furtunii, ci este o pace pe care o avem în mijlocul furtunii. Problemele vin și trec dar odată instalată în noi pacea lui Dumnezeu, putem birui orice.
Corelat cu vibrația Lunii Noi în Berbec de mâine: așa cum natura învie și noi putem reînvia pe un alt nivel dacă reevaluam relația noastră cu noi înșine, dacă facem schimbări importante în viața noastră. Vibrația prezentului îndeamnă la asumare și unitate, la sădirea semințelor unei lumi mai bune, eliberată de iluzia unor ierarhii exterioare și hrănită de unitatea puternică a sufletelor. Dumnezeu coboară pe Pământ!
Practici utile:
- practici de centrare corelate cu o stare de flexibilitate și informare;
- practici de deschidere privind acceptarea schimbării; evitarea rezistenței în vechile obiceiuri și pattern-uri;
- rugăciune:
Dumnezeul meu, luminează-mă! Fiecare lucru să-mi apară așa cum l-ai creat Tu. Să văd lumea așa cum o vezi tu, prin ochii tăi. Luminează-mi calea! Amin! - permiteți să îți păstrezi mintea deschisă spre posibilități și perspective ce nu le cunoști și nu ți le poți imagina acum;
- aspecte și persoane noi pot apărea ca inspirație.
- alină-ți sufletul cu cântece și mantre liniștitoare și aducătoare de puterea credinței
Dumnezeu să ne fie binecuvântare și alinare!
Vă îmbrățișez cu drag pe toți și toate, Doamne ajută!
Nu ezitați să-mi scrieți sau să mă contactați pentru sprijin și suport psihologic. Vă mulțumesc!
Alice❤️
Ghidul în tău în dezvoltare personală și evoluție spirituală
Înițiator Proiect Trezirea Conștiinței Feminine
Academia de Feminitate
http://www.universeofalice.com
Facebook page: Universe of Alice
alinacorneliamihail@gmail.com
(0040) 726460166